KADIN ve KAHVE

Yılan Yağı Saç Uzatır mı?

30.10.2021
317
Yılan Yağı Saç Uzatır mı?

Bitkisel yağlarda giderek daha popüler hale gelen ve adını sıkça duyduğumuz yılan yağı hem saç uzamasına hem de saç bakımı uygulamalarında yardımcı olan doğal bir yağdır. Peki saç bakımında son zamanlarda bu kadar popüler hale gelen bu yağ gerçekten saçları uzatır mı? Cevapları yazımızda…

Yılan yağı aslında adından da anlaşılacağı üzere yılanlardan elde edilen bir yağ türüdür. Antik çağlardan ve eski Mısır’dan beri kullanıldığı söylenen bu yağ, daha sonra çeşitli yağlarla birlikte kullanılmış ve özellikle kellik sorunu yaşayan insanlar için bir çözüm olarak görülmüştür. Dünyada alternatif tıpla tanınan Çin ve Güney Afrika’da üretilen yağ, zamanla dünyanın birçok yerinde bulunur hale geldi ve her geçen gün popülaritesi artıyor.

Yılan Yağının Faydaları

Hızlı saç uzamasını ve saç dökülmesini önlemek için birçok saç bakım ürünü ve şampuan kullanılmaktadır. Bu ürünlerin birçoğunda var olan kimyasallar sadece saça zarar vermekle kalmaz, saçın parlak ve canlı görünümünü de bozarlar. Bu durum saçın geç uzamasına ve kalıcı olarak saça zarar vermesine neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Buğday Proteini ve Saç Bakımı

yılan yağı-1

“Yılan yağı saç çıkarır mı?” sorusuna cevap verecek olursak yanıt hiç kuşkusuz “evet” olacaktır. Bunun sebebi, bu yağı uygulamanın saçların hem sağlıklı hem de doğal görünmesini sağlayarak çevresel faktörlerden dolayı yıpranma ve yıpranmadan dökülen cansız, kurumuş saçları uzatmaya yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, kuaförünüzün azizliğine uğramış olabilirsiniz ve saçınız kısacık kesilmiş olabilir. Kısa kesilen saçınızın kısa sürede tekrar uzamasını istediğiniz bu durumda da yılan yağı ile saçlarınızı uzatmaya yardımcı olabilirsiniz. Bunlarla birlikte yılan yağının saça diğer faydaları da şunlardır:

 • İçeriğindeki vitaminler saçı besler ve güçlendirir.
 • Zayıflamış, kabarmış ve kırılmış saçların daha hacimli ve canlı görünmesini sağlar.
 • Kuru ve kırılgan saçları olan insanlar için saç diplerini nemlendirir.
 • Hava koşullarından, tozdan ve kirden etkilenen saçları canlandırır.
 • Saç derisinde mantar ve zararlı enfeksiyonların oluşumunu engeller veya var olan enfeksiyon ve mantarları yok eder.
 • İnce yapılı ve yıpranmış saçları güçlendirir.

Görüldüğü üzere bu yağın, sadece saç çıkarmanın ve uzatmanın ötesinde bile birçok farklı faydası bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Evde Bakım

Saçlara Nasıl Uygulanır?

Yağın saça uygulaması basittir ve bu yağ, kullanımı en kolay yağlardan biridir. Yağı saça uygulamadan önce saçların temiz olması gerekir. Orijinal yılan yağlarını aktarlardan veya eczanelerden temin edebilirsiniz. Edindiğiniz yılan yağından şampuanınıza birkaç damla karıştırarak her banyoda saçınızı bu karışım ile yıkayabilirsiniz. Ayrıca bir yılan yağı sabunu edinerek saçlarınızı her banyoda yıkamanız da mümkündür. Bu yağın saça ayrı olarak uygulanması ise şu şekilde olmalıdır:

 • Saçlar kesinlikle temiz olmalı ve bir tarak ile taranmalıdır.
 • Çok yoğun bir yağ olduğu için yılan yağı saça yalnızca az bir miktar damlatılır.
 • Ortalama 5 dakika masaj yapılarak yağ saç diplerine iyice yedirilmelidir.
 • Uygulamadan sonra yılan yağı saçta yaklaşık 1 saat bekletilmelidir.
 • Saçlarınızın uçlarında kırılma olduğunda veya saçlarınızın geç uzadığından şikâyet ettiğiniz durumlarda mutlaka saçınızın uçlarına da yılan yağı uygulamalısınız.

yilan-yagi-2

Hatırlatmakta fayda var: Yağ kullanan insanların büyük bir çoğunluğu, yorumlarında yağı saçlarına gece sürdüklerini ve bu yöntemle yağın etkisinin daha iyi ortaya çıktığını belirtiyorlar.

Yağı yatmadan önce saçınıza uyguladığınızda saçınızı sarmalısınız. Sabaha kadar saçınızda bekleyen yağı gündüz aldığınız bir duşla saçınızdan temizlemelisiniz. Saç uzaması ve beslenmesi için günde bir kez yılan yağı uygulamak oldukça etkili olacaktır. En iyi sonucu almak için 1 ay boyunca her gün yılan yağı uygulamasını yapmanız önerilir. İlk kullanımdan sonra bile saçın parlaklığında, hacminde ve canlılığında gözle görülür sonuçlara şahit olmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Biotin (B₇ Vitamini) ve Saç Üzerine Etkileri

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.