KADIN ve KAHVE

Yüz ve Cilt Temizleme Yöntemleri

Yüz ve Cilt Temizleme Yöntemleri

Yüz ve Cilt Temizleme Yöntemleri

Yüz ve Cilt Temizleme Yöntemleri ile sağlıklı ve düzgün bir cilde sahip olmanın birinci aşaması doğru cilt temizleme alışkanlığı edinmektir.

Cildimiz bedenimizin en dış tabakası olmasından dış ortamla devamlı iletişim durumundadır. Bütün gün cildimizde toplanan toz ve kirin temizlenmesi, gözeneklerin tıkanmasını ve akne oluşumunu engeller. Temiz bir cilde sahip olmak ve onu güvenliğini sağlamak gerçekte düşündüğünüzden daha basittir. Yapmanız gereken şey şunlara dikkat etmektir:

  • Sabah ve akşam yüzünüzü yıkayın. Ilık su ve yüzünüze elverişli temizleme ürünü kullanın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra hafif nemli bırakın.
  • Egzersiz ardından temizlenin. Düzenli antrenman, dolaşımı düzenleyerek vücudunuz için muhtemel epey cildinizin sağlığını dahi pozitif yönde etkiler. Ancak antrenman ardından ölmüş deri tabakası ve bakterilerden temizlenmek için duş almayı ve yüzünüzü yıkamayı savsaklama etmeyin.
  • Yüz havlunuzu ve yastık kılıfınızı sık sık değiştirin. Telefonunuzu ve klavyenizi pak tutun.
  • Yüz temizliğini ne kadar iyi yapsanız dahi, yüzünüze ilişki eden şeyler pak değilse temizlik bir işe yaramayacaktır.
  • Nemlendirici kullanın. Özellikle yağlı cildi olanlar cildinin yağlanacağından korka korka nemlendirici kullanmıyor. Ancak bu cildin daha çok yağlanmasına niçin veriyor.
  • Gözenekleri tıkamayacak özellikte yağsız bir mahsul tercih etmelisiniz.
  • Güneş kremini savsaklama etmeyin. Güneşten gelen ultraviyole ışınları cildinizi kurutur ve cildinizin daha çok yağ salgılamasına niçin olur. Daha önemlisi, bu ışınların kanserojen özelliği vardır. Dolayısıyla evden çıkarken güneş kremi sürmeyi katiyen unutmayın.
  • Makyajınızı temizlemeyi unutmayın.

cilt temizleme

Yüz ve Cilt Temizleme Mendillerini seyahate saklayın

Makyaj temizliğinde, çok çok kimyevi kullanmadan cildimizde artık bırakmamak hedeflenmelidir. Etkili temizleme yapan yüz temizleme mendilleri çoğunlukla yüksek oranda alkol ve sentetik kimyasallar içerdiğinden, cildi tahriş ederek duyarlılık ve kızarıklık oluşturur. Ayrıca bu usul bütün kalıntıların ciltten uzaklaştırılmasında fazlası vakit yetersiz kalır. Bu sebeple bu ürünleri temizlik için vaktinizin olmadığı vakitler ve seyahatler için saklamanızı öneririm.

Yüzünüzü Günde 2 kereden fazla yıkamayın

Cildimizle çok uğraşmak da iyi değildir. Yüz yıkamak için uygun frekans günde ikidir. Doktorunuz tarafından önerilmedikçe, yüzünüzü günde iki kereden çok yıkamayın. Sağlıklı bir cildin nemlenme hedefiyle bir oran yağa dahi gereksinimi vardır. Cildin ekstrem yıkanarak kurutulması bedenin çok yağ üretmesine niçin olur. Ayrıca kimyevi içerikli temizlik ürünlerinin sık kullanılması cildin pH dengesini de bozar.

Önce test edin, sonra alın

Cildiniz için elverişli ürün etkili bir temizlik sağlarken, gergin ve kuru bir his bırakmamalıdır. Sizin için uygun ürünü bulmanız için birkaç ürünü test etmeniz gerekebilir. Hedef yüzümüzün çok yağ, leke ve bakterilerden arınırken; cildimize gereken naturel yağ oranının korunması olması gereklidir. Yüksek pH’a sahip sabunlar cildin naturel yağ tabakasını çözer. Bu dahi cildi kurutur.

Doğru Yüz Temizleme Tüyoları

Özellikle titiz cildi olanlar, kimyevi madde miktarı asgari olan ürünleri tercih etmelidir. Yağlı, akneli, tıkanmış gözeneği olan ciltler için tonik tüketimi dahi yararlı olmaktadır. Uygun bir tonik, yıkama ardından artan çok yağ ve ölmüş derinin arındırılmasını sağlar.

cilt bakimi urunleri

Yapısına Göre Cilt Temizleme Önerileri

Karma cilt
Yüzde T biçiminde (alın, burun ve çene bölgesi) bir yağlanma olur. Siyah nokta ve belli gözenekler ilgi çeker. Süt/jel tarzı temizleyiciler, düşük içkili tonikler ve su bazlı nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Kuru cilt
Cildinizin yağ üretimi normalin altında olmasından, manzarası mattır ve pul pul kalkmalar görülür. Süt tarzı temizleyici, alkolsüz tonik, yağ içerikli nemlendirici, nemle yağ depo edici maskeler kullanılmalıdır.

Yağlı cilt
Cildinizin parlayan manzarası, yüzünüzü yıkadıktan birkaç saat sonra tekrarlar. Sivilce oluşumunu önlemek için titiz bir temizlik uygulaması uygulamalısınız. Jel tarzı temizleyiciler, içkili tonikler ve su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Hassas cilt
Zaman vakit kızarıklık, kaşıntı ile karşılaşmanız cildinizin titiz olduğunu gösterir. Süt tarzı temizleyiciler, alkolsüz tonikler, alerji giderici kremler ve su bazlı hafif nemlendiriciler kullanılmalıdır. Yüz güzelliğiniz makyajla doğru orantılı değildir. Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmak; bayan erkek her yaştan bireyde olması gereken bir özelliktir.

Yorgunluk, uykusuzluk, gerilim ve hatalı beslenme gibi negatif etkenler cildimizi yıpratıyorken gerçekte cildinizi temizlediğinizi düşündüğünüz vakitlerde dahi cildinize zarar verebiliyorsunuz. Yanlış mahsul kullanımından su miktarına ve ısısına kadar pekçok neden cildimizin size küsmesine niçin olmaktadır.

cilt temizleme tuyolari

Cilde Zarar Veren Davranışlar

Makyaj ile Uyumak

Gün süresince bezgin ifademizi saklaması ve daha bakımlı bir görünümde olmamız yönünden kadınların olmazsa olmazı makyaj, bizleri güzelleştirirken bunun yanı sıra gereğinden çok vakit cildimizde kaldığında negatif etkiler yaratmaktadır. Geceleri makyaj ile uyumak cildin hava almasını engeller ve akne oluşumuna niçin olur. Bu vaziyet şayet cildin daha erken yaşlanmasını yol açar.

Fazla Yüz Yıkamak

Her şeyin fazlası zarardır diyerek boşuna dememişler. Cildi hiç yıkamamanın yarattığı problemler gibi sık sık yüzünüzü yıkamakta cildinize zarar verecektir. Sık sık yüzünüzü yıkamanız cildinizdeki yağ ve rutubet dengesini bozacağı gibi tahrişe de sebebiyet verebilir.

Sıcak Su İle Yüz Yıkamak

Sıcak su cilt gözeneklerinin açılmasını sağladığı gibi bunun yanı sıra cildin koruyucu yağ tabakasını ortadan kaldırır. Uzmanlar şayet ılık su ile yüz yıkamayı önermektedirler.

Yoğun Bakım ve Peeling

Cilt temizlemenin en önemli unsurlarının başında cildin doğal yapısını bozmamak gelir. Sıcak su tüketimi, sık sık yüz yıkamak gibi çok sık bakım malzemeleri kullanmak ve peeling uygulamak cildinizin naturel dengesini bozmaktadır. Sık sık peeling uygulamak ve türlü bakım kremlerini çok sık kullanmak cildinizin kurumasına, tahriş olmasına ve cildinizde akne oluşumuna niçin olmaktadır.

yuz ve cilt temizleme

Doğru Temizleyici ve Doğru Havlu

Her cilt tarzı farklıdır ve her bireyin kendi cilt tarzına elverişli temizleyiciler kullanması gereklidir. Yağlı cilt tarzına sahip birinin kuru ciltler için olan temizleyiciyi kullanması değişik tepkilere niçin olacaktır.

Doğru temizleyici kadar doğru havlu kullanımı da epey önemlidir. Sert ve özensiz havlular cildinizi tahriş edebileceği gibi cildinizin er yaşta kırışmasına da neden olabilir.

Yüzünüzü Mutlaka Durulayın

Yüzünüze uyguladığınız her bakım ardından kesinlikle durulama prosedürünü atlamayın. Yüzünüze uyguladığınız maske peeling bir süre sonra bir kısmını emse dahi kesinlikle durulayın. Aksi durumda cildinize daha çok mikrop ve bakteri yapışarak akne oluşumuna sebebiyet verecektir.

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.