Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

Yüzümüz, bizi en iyi yansıtan bölgedir

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

Yüzümüz, bizi en iyi yansıtan bölgedir

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?
11 Ağustos 2021 - 00:23

Yüzümüz, bizi en iyi yansıtan bölgedir. Bir ayna görevi görerek cilt rengimiz, yüzümüzde bulunan kırışıklıklar ve birçok faktör bizleri en iyi şekilde anlatır. Ama en çok canımızı sıkan ve yorgunluğun habercisi gözaltı morluklarıdır. Şiş ve koyu renkli halkalar, yüzümüzün modunu düşürür. Yaşlılığın habercisi olduğu için kadın ve erkekler için baş edilmesi gereken bir sorundur. Bu nedenle cilt bakım rutinlerinde göz çevresini asla ihmal etmemek gerekir.

Yüzümüzde, ilk bakışta dikkat çeken bölgeler gözlerimiz olduğu için göz çevresine bakım yapmak oldukça önemlidir. Ancak bu şekilde koyu renkli göz halkalarından kurtulmak mümkündür. Düzenli olarak bakım yapıldığı taktirde, her sabah aynada gözaltı morluklarını görmekten kurtulmuş olursunuz. Peki gözaltı morluklarıyla nasıl başa çıkılır ve neler yapmak gerekir? Gözaltı morluklarından kurtulabilmeniz için altın değerindeki mucizevi etkileri olan bilgileri sizler için özel olarak hazırladık.

gözaltı morlukları-2

Hızlı ve Pratik Çözüm: Salatalık Kürü

Salata, içerisinde bulunan mineraller sayesinde gözaltı morlukları için uygulanabilecek en doğal yöntemlerden birisidir. Çünkü salata içerisinde %90 oranında su bulunur. Gözaltı çevresinde oluşan dokuların nem oranını arttırmaya yardımcı olur. Bu nedenle salatalık göz çevresi için herkesin evinde bulunan temel ürünlerdendir. Özellikle etki alanını arttırmak için 5 dakika limonlu suda bekletilmesi gerekir. Kür için gerekli olan malzemeler:

 • Bir adet limon, 2 adet salatalık.
 • Dinlenme süresi sona erdikten sonra salatalar göz altına yerleştirilmek üzere uzun uzun kesilmelidir.
 • Fakat salatalar asla gözle temas etmemelidir. Çünkü limon suyu gözünüzün yanmasına neden olabilir.
 • Limon suyuna batırılmış salatalıklar kısa sürede yorgun olan gözaltı morluklarını gidermede yardımcı olacaktır.

Uyku Düzeni ve Kalitesini Arttırma

Uyku, vücudumuzun dinlenmesini ve yenilenmesini sağlayan en gerekli zaman dilimidir. Uyku saatleri düzensizleştiğinde ise vücudumuz buna tepkiler göstermektedir. Başlıca etkiler yüzümüzde ve göz çevresinde gözlenmektedir. Özellikle gözaltı morlukları ve sarı cilt en büyük problemdir. Bu nedenle uykumuzun kalitesini arttırmak çok önemlidir. Gözaltı morluklarından kurtulmak için karanlık bir ortam ve kesintisiz uyku gereklidir. Vücudunuz ihtiyacı olan dinlenme süresini aldığı zaman gözaltı morlukları gibi fiziksel belirtiler ortadan kalkmaktadır. Uyku düzeni için dikkat edilmesi gereken başlıca öneriler şunlardır:

 • Geç saatlere kadar oturmaktan veya çalışmaktan kaçınılmak gerekir.
 • Uyku süresi 8 saatten az olmamalıdır.
 • Kaliteli bir uyku için karanlık ortam gereklidir.
 • Mutluluk hormonunun en sık salgılandığı, saat 11 ve 04 arası uykuda olmaya dikkat edilmesi gerekir.
 • Eğer uyuma konusunda sorun yaşıyorsanız bir uzmanla görüşmekten kaçınmayın.
 • Aynı zamanda uyku öncesi ılık bir duş ve bitki çaylarının rahatlatıcı etkilerinden yararlanmaktan çekinmeyin.
 • Uyku getirme konusunda melisa, papatya ve rezene çayları tercih edebilirsiniz.

gözaltı morlukları-3

Cildimizi Canlandıran Vitamin Takviyeleri

 • B, C, E ve K vitaminleri cildimizi yenilemeye ve canlandırmaya fayda sağlar. Bu nedenle vitamin desteği almak ilaç takviyesi almaktan önce başvurulması gereken ilk adımdır.
 • Doğal yollarla cildimizi canlandırmak için özellikle kolajen takviyesi almaya da özen gösterilmelidir.
 • İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan gözaltı morlukları ve kırışıklıkları ise kolajen takviyesiyle önlenebilmektedir.
 • Ayrıca bol bol su tüketimi de cildinizin ihtiyacı olan nemi kazanmasında büyük bir rol oynar. Kuru cilt cansız ve mat duracağı için gözaltı morluklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Gözaltı Morlukları ve Çay Poşetlerinin Mucizevi Etkisi

Çay, kan damarlarının genişlemesini sağlar. Bu nedenle çay poşetleri çöpe atılmadan önce gözaltlarına ve göz çevresine uygulanması gerekir. Tasarruf yapmanızı ve gözaltı morluklarınızın doğal yollarla geçmesine katkı sağlar. Hiçbir işe yaramayacağı düşünülen çay poşetleri, gözlerin etrafında bulunan damarları genişleterek morarmanın oluşmasını engeller.

 • Aynı zamanda elle yapılan küçük masajlarda gözaltı çevresinin morarmasını engeller. Bölgede yer alan kan damarlarının hareket etmesine yardımcı olur. Bölgedeki tembelliği azaltarak morarmanın önüne geçmektedir.