KADIN ve KAHVE

Kazayla Bulunan Popüler Yiyecekler

29.09.2021
250
Kazayla Bulunan Popüler Yiyecekler

Kazayla Bulunan Popüler Yiyecekler..!

Günümüze ulaşan pek çok yiyeceğin çağları aşan deneme-yanılma yöntemiyle form kazandığını düşünürüz. Birisi bir tarif bulur, yüzyıllar boyu farklı topluluklar tarifi geliştirir, bu döngüyle günümüze ulaşır, değil mi? Bazı şeyler için öyle değil. Neticede en muhteşem güzellikler de kazayla olanlar olabilir! Eh, belki o kadar da muhteşem değillerdir. Kazayla bulunan popüler yiyeceklerden bazılarını inceleyelim, muhteşemlik derecelerine kendiniz karar verin.

Dondurma Külahları

Dondurma külahları, kazayla bulunan popüler yiyecekler arasında belki de en çok bilinenidir. Her şey 1904’de gerçekleşen St. Louis Dünya Fuarı sırasında, meşhur bir dondurmacıyla başladı. Dondurmacı o kadar popülerdi ki, fuarın ilk gününü bile bitiremeden elindeki kaseler tükendi. Bu sırada da bitişik kulübede çalışan Suriyeli Ernest Hamwi, waffle benzeri yiyecekler satıyordu. Yanındaki dondurmacının malzeme sorunu yaşadığını fark edince, ona hemen yardım etme kararı aldı ve kendince beyin fırtınası yaptı.

popüler yiyecekler-dondurma kulahi

Pratik düşünen Ernest Hamwi doğaçlama yaptı ve elindeki wafflelardan birkaçını külah şekline yuvarladı. Ardından da birkaç dakika soğumaları için bekletti. Bu hızlı icadını dondurmacıya uzattığında, dondurmacı şaşkındı ve hayli hoşuna gitmişti. Heyecanla külahta dondurma satmaya koyuldu. Ardından da çok geçmeden bu kıtır kıtır lezzet dünya çapındaki tüm dondurmacılarda yaygınlaşmaya başladı. Bu popüler yiyecek, böylelikle hayatımıza girmiş oldu…

Patates Cipsleri

Günümüzün en popüler yiyecekleri arasında yer alan bu tuzlu atıştırmalık türü, George Crum adı verilen bir adam tarafından 1853’de icat edildi. George Crum, New York’da zamanında popüler olan bir restoranda aşçı olarak çalışıyordu. Restorandaki en popüler yiyecek patates kızartmasıydı ve Crum yaptığı yemeklerden gurur duyan bir aşçıydı. Ancak bir gün, müşterilerden birisi kızartmaların fazla kalın olmasından  şikayet etti. Aşçı Crum da müşterisinin isteğini karşılamayı kendisine görev edindi. Daha ince bir versiyonunu yapıp getirdiğinde, müşterinin kızartmanın boyutu ve görüntüsünden şikayeti devam etti. Üçüncü seferde, aşçı sinir olmuştu ve müşteriye bunu yansıtmak istedi. Bu sefer çatalla yenemeyecek kadar ince ve sert kızartmalar yapıp getirdi.

İlginizi Çekebilir:  2022 Burç Yorumları

popüler yiyecekler-patates cipsi

Müşteri şaşırtıcı bir şekilde hayran kalmıştı ve aşçı George Crum’u beklemediği şekillerde övdü. Crum’un da elinde yeni bir ürün olduğunu fark etmesi uzun sürmedi. İcat ettiği bu çok çok ince patates kızartmasına “Saratoga Cipsi” adını verdi ve bölgedeki tüm restoranlarda satılmaya başlandı. 1895’de çoğu yerel markette yerini almıştı.

Buzlu Dondurma

İşte kazayla bulunan popüler yiyeceklerden bir diğeri…

Bu donmuş lezzetin icadı, 11 yaşındaki bir çocuğa ait. Akıllarımızda kaldığının aksine, her kahraman da yetişkin değilmiş demek.

Olay California’da, 1905 yılında başlıyor. Buz gibi soğuk bir akşamda, genç Frank Epperson’un unutkanlığıyla. Uğraştığı sodyum karbonat ve su karışımını, içinde karıştırma çubuğuyla birlikte terasta unuttu. Sabah uyandığında ise buzlu bir sürprizle karşı karşıya geldi. Epperson kendi çapında tüketimini geliştirip sürdürdükten sonra, icadından 17 yıl sonra ürettiklerini mahallede satmaya başladı ve herkesin hoşuna gitti. Ardından yakınlardaki bir lunaparkta satma kararı aldı ve elindekilerin tükenmesi uzun sürmedi. Sonraki yılda, o zamanlar yetişkin olan Epperson buluşu için bir patent dosyaladı.

İlginizi Çekebilir:  Kadın Dostu Markalar Platformu’ndan Özel Bir Proje

popüler yiyecekler-buzlu dondurma

İş geleceği için umutluyken, maddi sıkıntılar yaşadığı için elindeki patenti Joe Lowe şirketine sattı. Daha sonra yaptığı bir röportajda Frank Epperson bunun kötü bir karar olduğunu ve pişmanlık duyduğunu söylemişti. 11 yaşındaki bir çocuğun yaptığı hata, bugün buzlu dondurmaların var olmasına sebebiyet verdi. Buzlu dondurmalar dünya çapı toplamında yaklaşık 54 farklı aroma ve yüzlerce farklı marka ile satışa sunulmaktadır. Aroma konusunda sınır tanımaması sebebiyle, ülkelerin yerel tatlarına uygun tatlar yakalanması ve yenilerinin üretilmesi kolaydır. Bu da alakalı üretici ve şirketlere büyük fayda sağlamaktadır.

İcat edildikleri günden, günümüze kadar önemini hiç kaybetmeden tüketilmeye devam eden popüler yiyecekler sadece bu yazıdakilerle sınırlı değil…

Ancak bizim listemizdeki popüler yiyeceklerin ortak özelliği, yazının başlığında da belirttiğimiz gibi kazayla bulunmuş olmaları…

kadinvekahve 100

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.