Kepçe Kulak Nedir? Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak nedir ve niçin olur? Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) nasıl yapılır? Kepçe Kulak ülkemizde ve dünya genelinde sık sık görülen kepçe kulak bedenin umumi işleyişinde bir tesiri olmayan, seb

Kepçe Kulak Nedir? Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak nedir ve niçin olur? Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) nasıl yapılır? Kepçe Kulak ülkemizde ve dünya genelinde sık sık görülen kepçe kulak bedenin umumi işleyişinde bir tesiri olmayan, seb

Kepçe Kulak Nedir? Kepçe Kulak Ameliyatı
18 Mart 2021 - 01:24

Kepçe kulak nedir ve niçin olur? Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) nasıl yapılır?

Kepçe Kulak ülkemizde ve dünya genelinde sık sık görülen kepçe kulak bedenin umumi işleyişinde bir tesiri olmayan, sebebiyle tam manasıyla bir hastalık olarak nitelendirilemeyen estetik açıdan bireyleri epey çok rahatsız etmesi sebebiyle ameliyatla ortadan kaldırılıyor. Peki kepçe kulak niçin olur? Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) nasıl yapılır? bütün sorularınızın cevabı bugünkü yazımızda.

Kulaklarda estetik kaygıyı bozan neden biçim problemi yani kepçe kulaktır. Bazı bireylerin kulak kıkırdağı cılız olur sebebiyle kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların öne yahut yana doğru kıvrılmasına niçin olur. Bu hale dahi kepçe kulak adı verilir. Kepçe kulak problemi çoğunlukla kalıtsal yani aileden gelen bir biçim bozukluğudur. Kepçe kulak, çocuklarda 6 yaşından itibaren gözle görülebilir bir hale gelir. Özellikle mektep çağındaki çocuklar için kepçe kulak problemi dost etrafında ve yeni gireceği ortamlarda sorun yaratabilir. Kepçe kulaklar kadınlar yönünden saçlarıyla gizlendiği için çok büyük bir sorun teşkil etmez ama erkekler için vaziyet bayanlarda olduğu gibi basit değildir.

Özellikle ilköğretim çağından buluğ çağı devresine kadar erkeklerde kepçe kulak problemi derin psikolojik yaralar açabilir. Kepçe kulaklar okulda alay hususu olabileceği gibi büyüme çağında olan çocuklar için titiz bir noktadır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Kulağı normalden büyük olan şahıslara;
Kulağında öne doğru meyil olan, anatomik olarak ve görünüş olarak değişik gözüken şahıslara yapılabilir.

Kepçe kulakta temel sorun bireyin bu anatomik değişikliği kabullenememesi yahut okullarda yaşıtları yönünden alay hususu olmalarıdır (sosyal kabulsüzlük). Bu sebeple bu bozukluğun düzeltilmesini talip yetişkinler ve 6-7 yaşından itibaren çocuklar operasyon olabilirler. Kız çocukları saçları ile kulaklarını gizlemeye çalışırken erkek çocuklarda daha er yaşlarda ameliyata başvurulduğu görülmektedir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Kulak estetiği ameliyatı için sarfedilen pekçok teknik sahip olunan olup hepsinde gaye aynıdır. Kullanılan teknikler değişik olsa dahi burada başarıyı büyüleyici en mühim neden doktorun deneyimi ve hastanın kulaktaki biçimsizleşme derecesidir. Cerrahın seçimine göre kesi yeri değişiklik göstermiştir. Bazen kulağın tam akabinde kesi yapılır, ara sıra şayet kulak önü tercih edilir. Kulağın ön tarafında uygulanan kesi ile operasyon daha basit gerçekleşir ama kulak gerisinde olan keside operasyon izinin çok daha basit gizlenmesini sağlar.

Sonuç olarak her iki yönteminde yarar ve dezavantajı vardır. Kepçe kulak operasyonu için başvuran hastaların fazlası kulak kıvrımlarının az olması şikayeti ile gelir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanmak muhtemel. Bu usul ile hastanın cilt yüzeyinde kesi izleri olmaz yalnızca iğne delikleri açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.

Kepçe Kulağa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kepçe kulakların oluşmasındaki en büyük faktör kulak kıkırdak yapısıdır. Yapılan araştırmalarda de net bir şekilde meydana çıkan etkinin antiheliks ismi verilen kulak çıkıntı kıvrımının yetersizliğidir. Bu bölümde meydana gelen deformitenin daha çok baş yapısının düzleşmesine, kulak üst çıkıntısının orantısız oluşuna ve kulak arkasındaki kulak ve baş bölgesini bağlayan ara dokusunun genişlemesine yol açtığı görülmektedir.

Bazı hallerde şayet antihelikal kıvrım çok iyi ilerlemiş olsa dahi konka denilen kulağın açılmış alanı çok genişlemiş olduğu için gene kepçe kulak problemi meydana çıkabilmektedir. Kulaklarda sahip olunan olan kartilaj bükülebilirliği seviyesi bireyin annesinden aldığı östrojen düzeyine tabi olarak değişebilir. Bu halde gene niçin olan faktörlerdeki kalıtsal yatkınlığı meydana çıkarmaktadır.

[caption id="attachment_655" align="alignnone" width="696"]Kepçe Kulak kepçe kulak nedir?[/caption]

Yukarıda söylem edilen sebeplerden biri yahut her ikisi aniden var olarak kepçe kulak meydana gelmesine yol açabilir. İki sebebin var olduğu hallerde dahi tesirli bir müdahale ile problemin çözüme kavuşturulması muhtemel olabilir. Bu aşamada mühim olan kepçe kulak oluşumuna niçin olan temel faktörün doğru şekilde teşhis edilmesi olacaktır.

Kepçe Kulağın Kişiler Üzerindeki Etkisi Nedir?
İster erişkin olsun isterse çocuk olsun kepçe kulak problemi bireylerin psikolojisini negatif yönde büyüleyici bir sorundur. Özellikle çocukların mektep devresi süresince arkadaşları arasında alay hususu olması onun yaşamı süresince taşıyacağı bir yüke sahip olması manasına gelir. Çocukluktan başlayan bu psikolojik baskı buluğ çağı ve yetişkinlik devresi süresince dahi tıpkı şekilde devam eder.

Kişiler topluma girdiklerinde her bireyin gözünün kulaklarında olduğu duygusal ile rahat hareket edemezlerse içlerine kapanacaklarıdır. Kepçe kulak problemi bayanlara kıyasla erkeklerde daha çok rahatsızlık verir. Bunun sebebi şayet kadınların saçları sayesinde kulaklarını gizleyebiliyor olmalarıdır. Erkeklerde bu olasılık cılız olduğu için kepçe kulak problemi daha besbelli bir şekilde hissedilecektir. Kişileri negatif şekilde büyüleyici bu gibi problemlerin tedavi edilmesi ve sosyal hayatın etkilenmemesinin sağlanması önemlidir.

Kepçe Kulak Tedavi Edilebilir mi?

Kepçe kulak tedavisi muhtemel olan bir estetik sorundur. Bu gibi biçim bozukluklarında ne yazık ki cerrahi müdahale dışında tesirli olabilecek yöntemler epey azdır. Noncerrahi olarak söylem edilen ameliyatsız çözümlere bakıldığında yeni doğan bebeklerde ilk birkaç günlük sürede uygulanan müdahalelerin tesirli olduğu görülmektedir. Bu müdahaleler kulak şeklinin dışarıya çok açılmamasını sağlayacak tedbirler alınmasını kapsar.

Eğer bebeklerde doğumu takip eden ilk birkaç gün içerisinde aurikuler mold programı başlanırsa ve başlanan bu aplikasyon altı ay süresince devam ettirilirse epey kabiliyetli neticeler alındığı görülmektedir. Eğer epey mühim olan bu dönemdeyken tedavi geciktirilirse meydana çıkan sonucun düzeltilmesi için kesinlikle cerrahi müdahale lüzumlu olacaktır. Aynı vakitte günümüzde kesisiz kulak ameliyatı ile de kepçe kulak problemi tedavi edilebilmektedir.

Kepçe Kulak Tedavisinde Neler Amaçlanır?

  • Kepçe kulak probleminin tedavi edilmesi esnasında ulaşılmak dilenen ilk gaye kulağın üst kısmının öne doğru çıkmış olan ve sarkan bölümümün ortadan kaldırılması olacaktır.
  • Bir başka maksat şayet heliks bölümün düz olmasını ve düzenli sınırlara sahip olmasını sağlamak olacaktır.
  • Kişiye karşıdan bakıldığında her iki kulak içerisinde heliks bölümlerin antiheliks bölüm beraberinde görünür şekilde olması sağlanmalıdır.
  • Tedavi esnasında kulak gerisinde bulunan sulkusun yapısını bozmadan daha düşük olmasının sağlanmasıdır.
  • Özellikle erkek hastalarda kulakların kafatasına çok yakın olmaması sağlanmaya çalışılır.
  • Kulakların her ikisinde de konum ve kontürler birbirine yakın görünmeli fakat tam manasıyla simetrik olmamalıdır.
  • Tedavi bitirildiğinde bireylerin yüz ifadesinin estetik bir görünüme kavuşması sağlanmalıdır.