Kolay Kilo Verme Yöntemleri İle Yağdan Kurtulun

Kolay Kilo Verme Yöntemleri İle Yağdan Kurtulun Kolay ve kalıcı kilo vermenin sırrı yağ yakmak

Kolay Kilo Verme Yöntemleri İle Yağdan Kurtulun

Kolay Kilo Verme Yöntemleri İle Yağdan Kurtulun Kolay ve kalıcı kilo vermenin sırrı yağ yakmak

Kolay Kilo Verme Yöntemleri İle Yağdan Kurtulun
14 Mart 2021 - 08:56

Kolay Kilo Verme Yöntemleri İle Yağdan Kurtulun

Kolay ve kalıcı kilo vermenin sırrı yağ yakmak. Bunun için de diyetlerinizde bitkisel yağlara yönelmeli, karmaşık karbonhidratlar kullanmalısınız.

Zayıflarken mühim olan kilo değil yağ kaybetmeniz. Her kilo verme diyetiniz ardından verdiğiniz kiloları süratle geri alıyorsanız, beslenmenizde derhal değiştirmeniz gereken esas bazı yanlışlar var demektir. Büyük mücadelelerle verdiğiniz kiloları geri almamak için ilk olarak bitkisel yağlara yönelmeniz gerekiyor. Bunlar dahi bilhassa ham kuru yemişlerde çokça bulunmaktadır. Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, yağdan kg kaybı sağlamak için hem kolaylıkla yapabileceğiniz üstelik size uzun vadede çok daha basit kg denetimi sağlayacak 3 mühim noktaya değindi.

1- Bitkisel yağlar kullanmalısınız!

Ceviz, badem, fındık, zeytin, hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi yağlar, bitkisel yağ sınıfına giriyor ve bu yağların pek çok üstünlüğü bulunuyor. Bu gıdaların sindirimi uzun sürede gerçekleştiğinden, hem doymuş tutacak, üstelik bitkisel yağların kullanımı bedende yağ yakımını hızlandırmaya yararlı oluyor.

Ancak şunu unutmamak gerekiyor: Tüketilmesi gereken oran şahıstan şahsa değişim işaret ediyor. Yağ yakımını süratlendirmek için bu gıdaların çok miktarda tüketilmesi de bedende yağlanmaya niçin olacağından azı karar fazlası zarar diyor, dünyanın en sıhhatli besini dahi olsa çok miktarda tüketildiği takdirde bedende yağ olarak depolanacağını anımsatmak istiyoruz.

Nasıl tüketelim?

Yemekleri zeytinyağı, avokado yağı yahut hindistan cevizi yağında hazırlayarak, kahvaltıda zeytin, ara öğünlerde şayet ceviz, badem, fındık tüketerek bitkisel yağ tüketimini arttırabiliriz.

İnsülin salınımını kararlı duruma getirmek için karmaşık karbonhidratlardan tüketin.

Basit karbonhidratlar ak şeker ve bal gibi yiyeceklerde yer alır. Kompleks, zor sindirilen karbonhidratlar şayet ekmek, pirinç, bulgur, makarna, erişte gibi yiyeceklerdir.

Bal, marmelat, şeker gibi basit karbonhidratları tükettiğiniz takdirde şeker seviyesi aniden yükselir ve insülin salınımı süratle artar. Yağlanma dahi bedende insülin salınımı arttığında meydana menfaat. Bu yüzden, tükettiğiniz karbonhidratları; yulaf, kinoa, mercimek, kepekli bulgur gibi karmaşık karbonhidratlardan yana tercih etmek lazım olur. Böylece şeker seviyesi daha yavaş yükselir, insülin salınımı daha kararlı duruma gelir. Bu vaziyet hem daha çok vakit doymuş kalmanızı, üstelik bedenin yağlanmasını azaltır.

Nasıl tüketelim?

Sabah kahvaltılarda ak ekmek yerine yulaf tüketerek, içeceklerde şeker kullanımını bırakarak, öğle ve akşam yemeklerinde şayet karbonhidrat gereksiniminizi kinoa, mercimek, kepekli bulgur gibi gıdalardan karşılayabiliriz.

Kafein sayısını kararlı tutun!

Yeterli oranda kafein kullanımı bedende yağ yakımının süratlenmesini sağlar. Bir insanın günde ortalama olarak alması gereken kafein miktarı 300 mg kadardır. Bu dahi 2-3 fincan kahve ve 6-7 bardak çay manasına gelir. Yağ yakımını süratlendirmek namına çok miktarda tüketilen kafein, tansiyon yükselmesi, kalp çarpıntısı, sidik miktarının yükselmesi, beden suyunda eksilme ve bedende çatlak oluşumu gibi yan etkilere niçin olur. Hamileler; tansiyon, mide, migren gibi rahatsızlıkları olanlar kafein kullanımına dikkat etmeli, bu gıdaların tüketim sayısını şayet mutlaka eksperlerine danışmalıdır.

Nasıl tüketelim?

Ara öğünlerde sütlü kahve yahut gün içerisinde çay tüketerek kafein temin edebilirsiniz. Günde 2-3 fincan kahve yahut 6-7 bardak çay gün içerisinde bezgin ve uyku durumunda olanların enerjisini artırmaya ve yağ yakımını hızlandırmaya yarar. Ancak mutlaka hem çayı üstelik kahveyi şekersiz tüketmeniz lazım olur.

Kilo vermenin yolları
Pek çok rejim deniyor fakat bir çeşitli dilediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız size değişik kilo verme yolları anlatacağız. Birini seçin: Diyet mi hayat tipi mı?

​Kilo verememenin nedenleri
Düzenli olarak spor yaptığınız ve sıhhatli yiyeceklerle beslendiğiniz durumda kilo veremiyor musunuz? Peki kilo verememenizin sebeplerini biliyor musunuz?

​Tembeller için kilo vermenin basit yolları
Konu rejim olduğunda hepimiz işin kolayına kaçmak istiyoruz. Aslında zayıflamanızı basitleştirecek çok basit bazı yöntemler bulunmaktadır. Tembeller için kilo verme rehberi kadinvekahve.com'da.

Kilo vermenin yolları
Pek çok rejim deniyor fakat bir çeşitli dilediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız size değişik kilo verme yolları anlatacağız. Birini seçin: Diyet mi hayat tipi mı?

Fazla kilolardan kurtulmak fakat kendinizi de çok yormamak mı istiyorsunuz? Aslında bazı ufak alışkanlıklarınızı değiştirerek bunu yapmanız muhtemel.

Kilo vermenin yolları

Artık her bireyin bildiği gibi kilo vermek için sıhhatli beslenme alışkanlığı ilerletmek ve tertipli antrenman uygulamak gerekiyor. Ancak bütün bunların beraberinde hayatınızda bazı farklılıklar de yapmanız koşul. Dönem devir yeni rejim trendleri meydana çıkıyor, bunların kaç tanesi aslında sıhhatli ve daimi şekilde kg vermeye yardım ediyor dersiniz? Hızlı ve çok vakit aç kalarak verilen diyetler maalesef sağlığımız için zararlı. Bunun yerine yemeğe bakış açımızı değiştirerek hayat boyu daimi olacak sıhhatli bir beslenme rutini kazanmak en açıkçası. Şimdi sizler için kilo vermeye yardımcı olacak apayrı günlük bağımlılıkları sıralıyoruz.

Tembeller için kilo verme yolları

Açlığınızı bastırmak ve daha tertipli beslenmek için günlük öğünlerinizi 5-6 parçaya böldüyseniz, bu öğünlerden birini eksilterek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Kahvaltı ve öğle yemeği arasındaki zaman, öğle ve akşam yemeği arasındaki süreden çok daha kısa olduğu için atıştırmalıklara öğleden sonra daha çok gereksinim duyabilirsiniz.

Akşam yemeklerinizi hoşlandığınız şahıs ile yiyin

Pek çok bayan sevdiği ademoğlu karşısında yemek yemekten kesilir. Tecrübe ile durağan. Bu sebeple bilhassa en tehlikeli öğün olan akşam öğününü hoşlandığınız biri ile yerseniz, büyük ihtimalle çok daha ufak bir porsiyonla akşamınızı kapatırsınız. Belki de tabağınız size öylelikle bakar.

Soğuk hava kalori yakımını artırır

Soğuk havanın kalori yakımını artırma gibi kusursuz bir tesiri var. Bu sebeple kışın daha çok yemek yeriz. Eğer kilo vermek istiyorsanız, evinizin ısısını azıcık olsun düşürmekte yarar var. Yaz süresince aldığınız kilolarınızdan hızlı ve sıhhatli bir şekilde kurtulmanız o kadar dahi zor değil.

Yaz aylarında erik tüketin

Erik, aç olmama hissini artırıyor. Araştırmalar işaret ediyor ki, her gün 150 gr kadar erik tüketen bireylerin kilo verme oranı artıyor, bel çevrelerinin ölçüsü de daralıyor. Özellikle öğleden sonra atıştırmalıklarınıza erik ekleyin.

Sabah egzersizleri iştah düşürür

İştahınızdan muzdaripseniz, egzersizlerinizi sabah saatlerine taşıyın. Sabah er saatte uygulanan egzersizler şahsa bütün gün süresince enerji sağlıyor. Güne sıhhatli bir şekilde efor sarfederek başlamak dahi iştahın azalmasını sağlıyor. Egzersizlerinizi bütün güne yaymak için gün içerisinde metroya, metrobüse binerken, alış veriş merkezinde dolaşırken yürüyen merdivenler yerine normal merdivenleri kullanın. Otobüs tüketiyorsanız, evinizden bir durak evvela inip yürüyün.

Sağlaksanız sol, solaksanız sağ elinizle yiyin.

Kulağa azıcık gülünç gelse de, normalde kullanmadığınız elinizi kullanmanız, yemeği daha yavaş yemenizi sağlayacak. Bu dahi hızlı yemek yemenizi engelleyecek.

Light yiyeceklerden uzak durun

Araştırmalar işaret ediyor ki, bir ürünün üzerindeki light ibaresi, onun normal bir üründen yüzde 50 daha çok tüketilmesine niçin veriyor. Bu sebeple etiketlere itimat etmek yerine kendi sınırlarınızı koyun. Porsiyonlarınızı sık ve az duruma getirin.

Spor evveli soğuk su ile metabolizmanızı harekete geçirin

Araştırmalara göre spordan derhal evvela içilen bir bardak soğuk su bedenin %25’e kadar daha çok kalori yakmasını sağlıyor. Vücudunuzun harcadığı enerjiyi çoğaltmak için soğuk su hiç fena düşünce değil.

Yemeklerinizi yemeden evvela koklayın

Koku duyumuz, beslenmenin bir parçası. Grip, soğuk algınlığı dönemlerinden hatırlarsınız; koku alma hissimiz azaldığı için yemeklerden de çok keyif almayız. Şimdi bu duyguyu kg vermek için kullanacağız. Sevdiğiniz yiyecekleri koklayarak iştahınızı kapatın. Özellikle elma, muz gibi meyveleri kokladığınızda vücudunuz onu aslında yediğiniz hissine kapılıyor. Bu dahi iştahınızı kapatıyor. Aynı konuyu misafirleriniz için yemek hazırladıktan sonra kendinizi hiç aç hissetmemenizden de anlayabilirsiniz.

Yeşil çay tüketin

Güçlü antioksidanlarla dolu yeşil çay bunun yanı sıra enerji verici bir çay türü. İçeriğindeki kafein yağ yakmayı süratlendiriyor. Metabolizmayı daha çok çalıştırıyor. Akşam saatlerinden ziyade sabah saatlerinde tüketin. Akşam yemeğinden sonra içilen yeşil çay uyku problemi yaşamanıza niçin olur.

İyi uyuyun! Çok iyi!

Özellikle gece uykunuzu atlamayın. Özellikle akşam 10 ve gece 3 arası saatler en kritik saatler. Bu dönemde beden yeni hücre üretiyor, bunun yanı sıra metabolizmanız dahi bu dönemde daha verimli çalışıyor. Dr. Ayça Kaya, "Uyurken büyüme hormonunun yükselmesi hem metabolizmanın süratlenmesini üstelik ihtiyarlama sürecinin gecikmesini sağlıyor" diyor. Ancak uykuda kg vermek istiyorsanız, mutlaka aç uyuyun. Akşam saat 7'den sonra yemek yemeyin.

Uykuda cılızlaşmak muhtemel mü?
"Uyurken büyüme hormonunun yükselmesi hem metabolizmanın süratlenmesini üstelik ihtiyarlama sürecinin gecikmesini sağlıyor" diyen Dr. Ayça Kaya, nitelikli uyku için dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Genel sıhhat kontrolünden geçin

Kilo verememenizin muhtemel bir diğer nedeni metabolik bir hastalık da olabilir. Bu sebeple mutlaka bir dahiliye hekimine müracaat ederek değerlerinizin ölçülmesini sağlayın.

Kilo aldıran hastalıklar
Şişmanlığın yalnızca çok yemek ve hareketsizlikten kaynaklandığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya şişmanlığa alan veren hastalıkları anlatıyor.

Kilo verememenin nedenleri
Düzenli olarak spor yaptığınız ve sıhhatli yiyeceklerle beslendiğiniz durumda kg veremiyor musunuz? Peki kilo verememenizin sebeplerini biliyor musunuz?

Düzenli spor yapmanıza ve sıhhatli yiyeceklerle beslenmenize karşın kg veremeyebilirsiniz. Ufak tefek sorunlar ve ihmaller hedeflediğiniz kiloya giden yolda önünüze engel olarak çıkabilir. İşte kilo verememenizin 25 nedeni.

Yeterli su içmemek
Vücudunuzu nemlendirmenin beraberinde tertipli olarak su içmek kilo kaybına dahi yardım ediyor. Yemeklerden evvela bir bardak su içmek ve bol miktarda su içeren meyve yeşillik bitirmek daha düşük yemenizi sağlar. Yapılan incelemelere göre soğuk su içmek, metabolizmayı süratlendiriyor ve vücudunuzun şekerli içeceklere olan isteğini bastırıyor.

Bütün besin gruplarından yememek
Bütün besin gruplarından gereğince tüketmemek, yemeyi kestiğiniz besinlere daha çok talep duymanıza ve beslenme yetersizliğine niçin olur. Karbonhidratları tüketmeyi kesmek yerine kepekli tahıllara odaklanmanız daha doğru olur.

Yeteri kadar yürümemek
Günlük 15 dakika tempolu yürüyüş yeterli görünse de size planladığınız kadar kg kaybı sağlamayabilir. Kilo verebilmek için günde asgari 30 dakika tempolu şekilde yürümelisiniz.

Aç karnına antrenman uygulamak
Araştırmalara göre aç karnına antrenman yapıldığında kalori yakımı yağdan değil, kastan oluyor. Bunu önlemek için spordan evvela hafif bir şeyler yemeyi tecrübe edinebilirsiniz. Bu şekilde bedeninizdeki kas kaybını önleyebilir ve spor yapar iken daha çok enerjiye sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı yiyecekleri çok bitirmek
Fındık, avokado, zeytinyağı, bitter çikolata, tam buğday unundan makarna doğal ve sağlıklı gıdalar olarak görünebilir fakat tümü kalorili. Bu gıdaları da başkaları gibi denetimli şekilde kullanmalısınız. Mesela avokadonun size pek çok faydası olur fakat bir avokadonun kalorisi 200'den çok.

Spordan sonra çok atıştırmak
Spor yaptıktan sonra tükettiğiniz atıştırmalıklar kilo vermenizde çok mühim bir yere sahip. Normal öğün saatiniz değilse, spordan sonra yiyeceğiniz atıştırmalığın 150 kalori seviyesinde olmasına dikkat edin.

Sadece kardiyo uygulamak
Kilo vermek için yalnızca kardiyo uygulamak yeterli değil. Ağırlık çalışmalarının dahi mühim bir yeri var. Ağırlık fiilen kaslarınızı güçlendirebilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Metabolizma hızınızın yükselmesi, daha çok kg vermeniz manasına gelecek.

Kararlı olmamak
Uyguladığınız rejim yahut spor programına candan tabi değilseniz, iyi bir netice alamazsınız. Uyguladığınız programda mutlaka kararlı olun.

Eğlenceye vakit ayırmamak
Stres bedende daha çok yeme arzusuna alan veriyor. Bunun önüne geçmek için kendinizi ferahlatmak ve eğlenmek için vakit ayırın. Dans etmek, alış veriş uygulamak gibi sizi ferahlatıcı ve eğlenceli aktiviteler bunun yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olur.

Her akşam dışarıda yemek
Bir restoranda akşam yemeği yemek elbet çok kolay. Ancak iştah açıcı yiyecekler, içecekler, kızartmalar ve tatlılar içeren bir öğün çokça kalori almanıza niçin olur. Eğer dışarıda yemek yemekten vazgeçemiyorsanız, siparişinizi bir arkadaşınızla paylaşabilir yahut salata gibi daha sıhhatli ve düşük kalorili yiyecekler tercih edebilirsiniz.

Ayakta yemek yemek
Buzdolabının yahut mutfak tezgahının önünde durup bir şeyler yemek zamandan kazanç gibi görülebilir, fakat farkında olmadan çok yemenize neden olur. Yemek için kendinize gün içinde düzenli bir plan yapmalısınız.

Düşünmeden yemek yemek
Yemeklerinizi televizyon yahut bilgisayar karşısında yemeniz kilo almanıza neden olur. Bunun nedeni beyniniz diğer bir şeyle meşgul olmasından, tatmin hissini ayrım etmemeniz.